Font Size

Profile

Cpanel
Image1\

Mapa OS Dunajec

Pokaż OS Dunajec na większej mapie

Legenda

Opis Odcinka Specjalnego Dunajec został utworzony pod kątem wędkarzy, którzy będą rozpoczynać swoją przygodę z wędkarstwem lub łowią poraz pierwszy na Dunajcu. Poszczególne strefy oznaczają stopień trudności w poruszaniu się po rzece. 

Zastosowaliśmy cztery stopnie trudności.
Strefa A - początkujący     Strefa B – Średniozaawansowani     Strefa C – zaawansowani       Strefa D – Bardzo trudne   

Rozpoczynając nasza wędrówkę po najpiękniejszej górskiej rzece w Polsce dojeżdżamy do miejscowości Krościenko.

Strefa A - początkujący 1
Krościenko z którego już niedaleko do Szczawnicy gdzie kończy się spływ po niedostępnej dla wędkarzy części Dunajca (Park Narodowy), ruszamy na ryby. Potok, który wpływa po lewej stronie za mostem w Krościenku (patrzymy się zawsze w dół wody) to Krośniczanka, Jest to początek OS Dunajec. Miejsce to, aż do przesunięcia się głównego nurtu na prawą stronę oraz końcówka płani, to jedno z łatwiejszych miejsc do chodzenia, natomiast jeśli chodzi o ryby to na końcówce płani, lipienie, a poniżej tam gdzie szybsza woda z większymi kamieniami to oczywiście miejsce na pstrągi. Warto czasami pochodzić wzdłuż prawego brzegu na wysokości kościoła aż do wyspy. Chodzenie jednak jest mało komfortowe.

Strefa C – zaawansowani 1
Na końcówce płani przechodzimy na brzeg prawy w okolicy pola namiotowego. Tutaj Dunajec rozdziela wyspa, a łowienie polecamy właśnie od tej strony. Śmiało można łowić z brzegu spodziewając się za dużymi głazami dużych ryb. W tym miejscu brodzenie jest trudne i trzeba bardzo uważać na przegłębienia pomiędzy kamieniami.

Strefa B – Średniozaawansowani 1
Jak to już bywa na Os po szybko płynącej wodzie następuje spowolnienie z płanią i tak też jest w tym przypadku. A płań to oczywiście streamer oraz sucha muszka w okresie rójki, akurat w tym miejscu woda jest głęboka z rafami na końcówce. Początkującym spacery odradzam.

Strefa C – zaawansowani 2
Schodząc niżej dość dużym spadkiem terenu ze sporymi kamieniami i oczekującymi za nimi  pstrągami docieramy do następnej miejscówki zwanej „Pierwszy mur oporowy”. Dojazd do tych miejsc polecam od strony pola namiotowego w Krościenku. Czyli za mostem w Krościenku skręcamy w lewo i jedziemy do samego końca drogi. Dobre miejsce na piknik z rodziną, malutka kamienista plaża.

Strefa A - początkujący 2
Miejsce bardzo charakterystyczne dla tej rzeki z przepięknym wlewem gdzie poustawiane są pstrągi i lipienie, a niżej bardzo głęboka płań, tam mieszka królowa Dunajca głowacica. Odcinek ten to miejsce znane wśród lubiących łowić na suchą muchę. Końcówka płani i miejscówka „Pod drzewami” to teren pstrągów wychodzących chętnie wieczorem do suchej muchy.

Strefa B – Średniozaawansowani 2
Następny odcinek który przechodzimy, ma podobny charakter jak spadek powyżej i prowadzi nas do jednego z najpiękniejszych miejsc na Osie na „Księdzowe Pole”. W tym momencie należy łowić z lewego brzegu rzeki. Jest możliwy dojazd do tej miejscówki, polna drogą ale auto powinno mieć raczej wysokie zawieszenie.

Strefa C – zaawansowani 3
Wspaniałe rafy ułożone pod różnym kątem przecinają dno, a pomiędzy nimi pełen rybostan rzeki. Możemy tam łowić głowacice, lipienie, pstrągi i trochę białej ryby z dala od zgiełku ulicy. Brodzenie pomiędzy tymi rafami nie jest łatwe, ale w czasie rójki nie musimy zbyt głęboko wchodzić do wody żeby zmierzyć się z rybami. Łowimy z lewego brzegu i powoli zbliżamy się do płani.

Strefa A - początkujący 3
Dalsza część tego miejsca do długa płań z rynną pod prawym brzegiem, gdzie chodzenie jest nieco łatwiejsze. Można łowić wchodząć głębiej ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest obłowienie prawego brzegu od dołu, a lewego od góry  

Strefa C – zaawansowani 4
Po przejściu „Księdzowego Pola” napotykamy wyspę, która dzieli Dunajec na dwie części. Ta po lewej jest bardziej zasobna w ryby ale i trudniejsza do chodzenia. Po prawej można spotkać pojedyncze ryby trzymające się głębokiej wody przy samym brzegu. 

Strefa B – Średniozaawansowani 3 / Strefa A - początkujący 4
Koniec wyspy oznacza następną miejscówkę na Os „Drugi mur oporowy”. Woda tak jak przy „Pierwszym murze” przechodzi w lewo, aby z impetem odbić się od muru i rozpocząć meandrowanie pomiędzy ogromnymi głazami aż do wypłycenia.

Moim zdaniem jest to obecnie jedno z najlepszych miejsc do łowienia na specjalnym, może  ze względu na Romka Cyfrę który wkłada bardzo dużo serca i pieniędzy w odbudowę Dunajca. Mieszka w pobliżu. Aby dojść do tych wspaniałych miejsc polecam prawy brzeg rzeki. Dostać się do niego możemy na dwa sposoby: pierwszy to przepłynąć łodzią zacumowaną pod murem, oczywiście z przewoźnikiem, a druga mniej bezpieczna lecz przy niskim stanie wody nie wymagająca jakiś specjalnych umiejętności to zejście ścieżką nad wodę i po garbie na kocówce płani przejście na drugą stronę. Pamiętajcie że przechodzenie w poprzek rzeki wygląda inaczej gdy jesteście wypoczęci i inaczej gdy wasze nogi są już nieco zmęczone.

Strefa B – Średniozaawansowani 4
Zostawiamy Romka ze swoim stadkiem za sobą i schodzimy w dół. Mijamy kolejny szybki odcinek z kamieniami i zbyrkami i docieramy do miejsca zwanego „Skład drzewa Kłodne”. 

Strefa C – zaawansowani 5
Szybka, głęboka woda dla bardziej doświadczonych. Łowisko dostępne od lewego brzegu. Ciekawe miesjca przy wlewie i na całym odcinku do kolejnego muru. 

Strefa A - początkujący 4
„Mur w Kłodnym” miejsce które jest jednym z łatwiejszych do brodzenia od lewego brzegu, ale ryby spotykamy tam sporadycznie, myślę że jest to spowodowane częstym przejeżdżaniem przez nurt maszyn ściągających drzewo. 

Strefa D – Bardzo trudne 1 / Strefa B – Średniozaawansowani 5 i 6
Obecnie znajdujemy się we wsi Kłodne przy zjeździe z muru oporowego. Stąd rozpoczynają się miejscówki, gdzie spotyka się największe ryby na Dunajcu. Bardzo ważna informacja: nie są to łatwe miejsca do brodzenia, duża ilość głazów na całej długości aż do mostu na Stachówkę utrudnia zdecydowanie chodzenie po tym odcinku, lecz przy mniejszym stanie wody polecam nawet tym mniej doświadczonym spacer brzegiem ze streamerem. W połowie tego odcinka znajdziecie przy samej drodze gospodarstwo agroturystyczne Pani Marysi Ligas gdzie można przenocować, nabyć licencję, a o posiłkach jakie przygotowuje Pani Maria  krążą legendy. Takich domowych obiadów nie zjecie nigdzie.

Strefa C – zaawansowani 6 / Strefa B – Średniozaawansowani 7
„Most na Strachówkę” jedno z trudniejszych miejsc do brodzenia. Początku odcinka nie polecam mniej doświadczonym, ale dalej już jest nieco łatwiej, aż do skały po prawej stronie z dużą „banią” i dużymi rybami. Obławiamy raczej z prawego brzegu. Przed skałą przechodzimy na lewy. 

Strefa D – Bardzo trudne 2
Od skały Dunajec przechodzi na lewą stronę i rozpoczynają się odcinki z bardzo grubą wodą. Mniej więcej do kabla wiszącego nad wodą. Tutaj uwaga: pod lewym brzegiem znajdują się duże skały, a upadek z nich grozi kąpielą. 

Strefa A - początkujący 5
Za kablem rozpoczyna się bajeczny odcinek dla miłośników suchej i mokrej muchy, bardzo fajny do brodzenia. Przemieszczając się w dół docieramy do miejscówki zwanej „Potok leszcz”, która zawsze była znana z dużej ilości ryb. Miejsce to kończy się rozlaną płanią i znowu króluje tam mały streamer, mokra i sucha mucha. 

Strefa A - początkujący 6
Kolejne miejsca które uchodzą za najbardziej rybne na Os to 150 m powyżej mostu w Tylmanowej, aż do nowego mostu. Polecam te miejsca mniej zaawansowanym ze względu na stosunkowo łatwe chodzenie i obiecuję że wrażenia z połowów będą niezapomniane. Ciekawostką  jest fakt że jeszcze przed utworzeniem odcinka specjalnego było tutaj zawsze sporo ryb. Dzisiaj spotkamy tam pstrągi i rekordowe lipienie. Woda dostępna z obu brzegów ale przed nowym mostem w Tylmanowej wchodzimy pomiędzy dwa mury i zejście na brzeg jest mozliwe jedynie 100 metrów powyżej i poniżej mostu. Jest to niebezpieczne miejsce ze względu na możliwe ale rzadkie nagłe podniesienie się stanu wody. Ucieczka w dół wzdłuż brzegu po prawej lub lewej stronie, to jedyna możliwość na wyjście z tej pułapki w przypadku nagłego podniesienia się stanu wody.

Strefa C – zaawansowani 7
Wracamy do naszej wędrówki. Nowy most do 100 metrów niżej zjazdu, to trudniejsze brodzenie, ale jak to zwykle bywa może być nagrodzone dużą rybą.

Strefa D – Bardzo trudne 3
Docieramy do najtrudniejszego miejsca na Os oczywiście pod kątem przemieszczania się. Bardzo szybka i głęboka woda z ogromnymi głazami to nie miejsce dla początkujących. Doświadczeni wędkarze też będą musieli zwiększyć czujność. Aby w miarę bezpiecznie dobrać się do ryb musimy zejść ostatnim wjazdem nad wodę od lewej strony i przy samym murze przejść do góry na ile pozwolą nam warunki czyli obecny poziom wody. 

Strefa B – Średniozaawansowani 8
Ostanie miejsca na Odcinku Specjalnym to odcinek od wjazdu z lewej strony muru nad wodę w dół. Po prawej stronie dość głęboka woda pstrągowa, następnie szybki odcinek płytszej wody lipieniowej do mostu i bardzo dobre miejsca pod samym mostem. Odcinek ten jest również dostępny od prawego brzegu.   

Życzę wszystkich udanych połowów i niezapomnianych wrażeń.